مارک زاکربرگ خالق فیسبوک، خالق ثروت

مارک زاکربرگ ، مدیر عامل و مؤسس فیسبوک، در سال ۲۰۰۴ زمانی که تنها ۱۹ سال داشت تحول عظیمی در دنیای ارتباطات ایجاد کرد. تا قبل از او شبکه های اجتماعی به شکل امروزی وجود نداشتند. مارک زاکربرگ در واقع پایه گذار شکل نوینی از ارتباط انسان ها شد. طبق آمار فوربس، رسوایی های اخیر در رابطه با افشای اطلاعات کاربران فیسبوک، باعث افت ۷۱۱ میلیارد دلاری ارزش خالص او شد. بر اساس لیست میلیاردرهای فوربس در سال ۲۰۱۸، مارک زاکربرگ، با ثروتی در حدود ۶۶.۳ میلیارد دلار، هفتمین فرد ثروتمند دنیا است. اما زاکربرگ چگونه توانست به این ثروت دست پیدا کند.

کودکی

مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ می سال ۱۹۸۴ در نیویورک آمریکا متولد شد. او برنامه نویسی را برای اولین بار در دوران مدرسه یاد گرفت. پدر مارک به او برنامه نویسی پایه ی آتاری را یاد داد و بعدها توسط دیوید نیومن، برنامه نویس نرم افزار، برنامه نویسی را به طور کامل آموخت.
مارک زاکربرگ در کالج مرسی (mercy) در رشته ی برنامه نویسی نرم افزار شروع به تحصیل کرد و در همان دوران نرم افزاری را به نام «زاکنت» ساخت که توسط آن کامپیوترهای دفتر کار پدرش با کامپیوتر خانگی او مرتبط می شدند. در واقع او شبکه ی ارتباطی ای بین اطلاعات خانگی و محیط کار پدرش ساخت.
در همان دوران زاکربرگ برای شرکت «اینتلیجنت مدیا گروپ» موزیک پلیری طراحی کرد که انتخاب آهنگ های کاربر را به خاطر می سپرد و در حافظه ی برنامه ذخیره می کرد. نام این موزیک پلیر «اسلش دات» گذاشته شد.

 

دوران حرفه ای

مارک زاکربرگ که تا قبل از دوران تحصیل در دانشگاه تجربه ی خوبی در زمینه ی برنامه نویسی پیدا کرده بود توانست وارد دانشگاه هاروارد بشود. ایده ی اولیه ی ساخت فیسبوک از همان دوران شکل گرفت. زاکربرگ برنامه نویسی دو برنامه با نام های کورس مچ (CourseMatch) و فیس مش (Facemash) را انجام داد. برنامه ی کورس مچ به دانشجویان کمک می کرد تا درس ها و گروه های تحصیلی شان را انتخاب کنند و برنامه ی فیس مش بیشتر برنامه ای تفریحی بود که در آن دانشجویان می توانستند بهترین چهره را از بین عکس های موجود از هم دانشگاهی هایشان انتخاب کنند.
در ادامه ی این ایده، زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ زمانی که همچنان مشغول تحصیل در هاروارد بود، سایتی را با عنوان Thefacebook.com طراحی کرد. زاکربرگ به کمک ۴ دوست و هم دانشگاهی دیگرش این سایت را به عنوان یک شبکه ی اجتماعی طراحی کرد.
او به خاظر ساخت این وبسایت به ایده دزدی محکوم شد. سه دانشجوی دیگر که برنامه ای برای ساخت یک شبکه ی اجتماعی با عنوان «هاروارد کانکشن» داشتند، مارک زاکربرگ را به دزدیدن این ایده محکوم کردند. با ادامه ی روند قانونی، زاکربرگ مجبور شد تا این سه دانشجو را نیز جزو شرکای فیسبوک اعلام کند و ارزش این شراکت چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *